Etykieta biznesu w sytuacjach zawodowych

Profesjonalny wizerunek w biznesie, który ma nam zapewnić pozytywny odbiór przez uczestników otoczenia biznesowego, to nie tylko wygląd zewnętrzny oraz kompetencje interpersonalne. Bardzo duży wpływ na to, jak jesteśmy i będziemy postrzegani mają nasze dobre maniery, czyli właśnie etykieta biznesu (savoir-vivre).

Zasady etykiety biznesu obowiązują wszystkich, niezależnie od statusu społecznego czy zajmowanego stanowiska. Utrwalona wiedza i nawyki na temat savoir-vivre w biznesie przyczyni się nie tylko do naszego dobrego osobistego samopoczucia i pewności siebie podczas spotkań biznesowych czy konferencji, ale również pozytywnie wpłynie na naszą efektywność zawodową, a nierzadko na ścieżkę kariery.

Etykieta biznesu
W dzisiejszym, jakże swobodnym świecie, nienaganny sposób bycia i właściwe zachowanie są wartościami niezwykle pożądanymi. Etykieta, bon ton, savoir–vivre, czy kurtuazja to pojęcia, które na stałe weszły do kanonu powszechnie pożądanych zachowań biznesowych. Bez względu na miejsce, w którym przebywamy zawodowo, trzeba wiedzieć, jak się zachować, czego nie robić, na co zwrócić uwagę, co może zniechęcić naszego rozmówcę, a co go do nas przekona. Etykieta biznesu obecnie przenika się z zasadami protokołu dyplomatycznego, jednak w sposób zasadniczy różni się od etykiety towarzyskiej.

Etykieta biznesu umożliwia nabycie ogłady i swobody w codziennych kontaktach i sytuacjach biznesowych. Obejmuje zasady dobierania właściwego stroju na odpowiednią sytuacje biznesową, postępowania w trakcie powitania, wręczania wizytówek, zachowania się w trakcie oficjalnych przyjęć oraz wielu innych umiejętności praktycznych potrzebnych na przyjęciu, w biurze czy restauracji.

Etykieta biznesu
Decyzje podejmowane w warunkach biznesowych opierają się w dużym stopniu na zaufaniu i wiarygodności. W życiu zawodowym często zdarzają się sytuacje, co do których mamy pewność, że wiele od nich będzie zależeć i w których szczególnie zależy nam na wywarciu pozytywnego wrażenia. Wtedy bardzo przydają się zasady etykiety biznesowej, dzięki którym możemy eliminować własny lęk i niepewność i skupić się na interesach, a nie na zastanawianiu Co mam teraz zrobić? czy Jak mam się zachować? Każdym ruchem i słowem można wtedy podkreślić intelekt, opanowanie i nieskazitelne maniery.

________________________________________________

Fragment z podręcznika szkoleniowego.

Sprawdź termin szkolenia Savoir-vivre w biznesie.